Víno – vznik a história vína

Peter Greguš Téma
20. októbra 2022 0 vino

Je Dionýz – mytologický boh vína –  jeho tvorca a jeho prvý objaviteľ?

Ak by sme sa pozreli ďaleko do histórie, tak zistíme, že víno bolo ľudstvu známe už v dávnej minulosti. Presnejšie ho vedci datujú až do obdobia treťohôr. Prvý vinič sa dokonca datuje archeológmi až do obdobia 60 miliónov rokov pred Kristom. Podľa výskumu od archeológov sa prvé víno vyrobilo úplne náhodne. Sledovaním vtákov sa zistilo, že chodia vyjedať malé bobuľovité ovocie, ktoré im zjavne chutilo. Ľudia ho išli preto ochutnať. Zistili, že je chutné a šťavnaté, tak si ho chceli nazbierať aj do zásoby.

Ako nádobu použili nádoby alebo vrecká zo zvieracích koží. Pár dní tam bobule nechali a nechtiac vyrobili tekutinu tým, že bobule vďaka teplu vykvasili. Takto jednoducho prišli k výrobe chutného nápoja z bobúľ hrozna, ktorý sa ďalej už len posúval k ďalším generáciám a tie ho neustále vylepšovali. Ani si neuvedomili, že dokázali vyrobiť vôbec prvý lacný alkohol. Začali preto pestovať vinič na miestach, ktoré mali obzvlášť kvalitnú pôdu. Týmto výskumom sa zistilo, že prvý vinič sa pestoval už dávno predtým, ako bol prvý krát spomenutý v Biblii v Starom zákone.

Až oveľa neskôr priviezol víno do Grécka samotný boh vína Dionýz. Grécko sa v tej dobe stalo najväčším priekupníkom vína v stredozemí. Obchodovali s krajinami, ktoré mali taktiež víno vyrobené podľa svojich postupov a zo svojich viničov. Rimania už taktiež v tejto dobe poznali víno ako také. Hlavnou oblasťou bola úrodná pôda v Sicílii. Dodnes sa berie Talianske víno z tejto oblasti ako veľmi dobré a kvalitné. Veď má byť aj prečo. Jeho chuť a vôňa je veľmi kvalitná a príjemná.

Nielen v európskych krajinách sa samotné víno nachádzalo. V ďalekej Ázii, konkrétne v Číne našli archeológovia pozostatky vína na keramických črepoch. Zaujímavé ale bolo to, že našli síce pozostatky vína ale nie z hrozna. Skúmaním zistili, že išlo o medové a ryžové víno. Vďaka Ázijskej produkcie týchto dvoch komodít to nie je ani veľmi zvláštne, pretože v pestovaní ryže patrí Číne celosvetové prvenstvo.

 

Prečo bolo víno pre Rímskych a Gréckych vojakov také dôležité?

Každý veliteľ svojej armády sa musí starať aj o pohodlie svojich vojakov. Jednoduché a hlavne náhodné zistenie, že vojak po vypití vína splní každý rozkaz a hlavne nemá žiadne zábrany, doviedlo veliteľov k tomu, aby na každom bojovom poli bolo vždy dostatok vína. Ak nemali vojaci tento najzákladnejší nápoj, tak vznikali zbytočné vzbury a roztržky. K vínu samozrejme patrili vždy aj ženy, bez ktorých sa žiadna významná vojenská oslava nemohla zaobísť.

Práve preto bolo zvykom, že po každej vyhranej bitke bol na danom mieste vysadený vinič a vďaka tomu môžete nájsť v rôznych krajinách vinič s rôznymi odrodami.

 

Ako najstaršie víno sa skladuje v sklenennej fľaši?

Najstaršia sklenenná fľaša sa našla pri meste Speyer v roku 1867. V blízkosti tohto nemeckého mesta sa robili vykopávky, pretože sa tam našli rímske pozostatky pod vinohradom. Táto fľaša je známa hlavne preto, že je najstaršia neporušená.  Obsah fľaše sa údajne datuje až do roku 325 n.l. a doteraz je táto fľaša vystavená v múzeu v nemeckom meste Pfalz. Je uchovaná v múzeu a každý milovník vína si ho môže prísť kedykoľvek pozrieť.

 

Ako treba víno správne skladovať?

Pri nesprávnom skladovaní vína sa môže jednoducho víno pokaziť – skysnúť. Už naši predkovia vedeli, že najlepšie uskladnenie je v tmavej miestnosti s ideálnou stálou teplotou medzi 8 až 14 stupňou. Mierne vyššia teplota nad 14 °C vínu vôbec nevadí. Horšie to je so zmenou teploty. Ak je zmena teploty výrazne vyššia a následne výrazne nižšia, tak víno začne pracovať a následne stráca na svojej kvalite. Jednoducho povedané, víno sa pokazí.

Dôležitým faktorom je ale aj samotná vlhkosť vzduchu. Miestnosť, v ktorej je víno uskladnené by malo mať vlhkosť vzduchu medzi 65 až 75 percent. Vlhkosť vzduchu má hlavný vplyv na uskladnené víno v sklenných fľašiach. Sklenná fľaša s vínom musí byť uzavretá korkom. Cez korok dokáže víno dýchať a zrieť. Pokiaľ by ale vlhkosť vzduchu bola vyššia, tak by mohla napadnúť korok pleseň a tým by ho znehodnotila. Následne by sa znehodnotilo aj samotné víno.

Dôležitým faktorom je hlavne v čom sa víno uskladňuje. Nie je náhoda, že vinári vedia, že najlepšie sa uskladňuje v sudoch položených na bok. Je to preto, aby víno mohlo v pokoji dýchať a zrieť. Pokiaľ by bol sud postavený, tak by prišlo k nerovnomernému rozloženiu vyzretého a nevyzretého vína.

V miestnosti, ktorá slúži na uskladnenie vína, by nemali byť žiadne iné výrazné pachy. Je to preto, že víno je síce uzavreté v sude alebo vo fľaši s korkom, ale cez tieto materiály môže preniknúť nepríjemný zápach a zmiešať sa so samotným vínom. Tým by prišlo automaticky k jeho znehodnoteniu.

Záver

Kvalitne spracované víno je nielen lahodné, ale aj zdraviu priaznivé. Je to vďaka tomu, že víno sa vyrába priamo z ovocia, ktoré následne neprechádza nejakým zásadným chemickým procesom so zdraviu škodlivými prísadami. Dokonca aj lekári odporúčajú, aby sme si dali deci červeného vínka na večeru.

Víno si dokážete kľudne vyrobiť aj doma, priamo z viniča zo záhrady. Nepotrebujete nato žiadne extra náradie, ktoré by ste si nedokázali zadovážiť. Práve preto je vína vo svete naozaj veľmi veľa a dokážete ho kúpiť doslova na každom rohu. Víno z každého kúska Zeme ale vždy bude písať svoj jedinečný príbeh. Je iba na Vás či si ho vypočujete a prečítate.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.